Kotlety to potrawy, które przygotowuje się najczęściej z mięsa (choć nie tylko – istnieje całkiem sporo przepisów na kotlety warzywne) smażonego na patelni. Mogą przybierać wiele różnych wersji. Najczęściej w polskiej kuchni przygotowuje się je z mięsa wieprzowego, ale kotlety drobiowe, cielęce, a nawet wołowe także są przyrządzane. Kotlety możemy też zrobić z mięsa mielonego (kotlety mielone) oraz ryb (kotlety rybne). Tradycyjnie w Polsce kotlety serwuje się z ziemniakami i surówką lub kapustą (kiszoną, duszoną, gotowaną), można jednak podawać je z wieloma innymi dodatkami – sałatkami, mizerią, frytkami, ryżem itp.
Istnieje wiele przepisów na kotlety, a poszczególne z nich występują zwykle w kilku wariantach. Do najbardziej popularnych polskich wersji należy oczywiście kotlet schabowy – przypominający sznycel wiedeński, ale przygotowywany z plastra schabu panierowanego w jajku i bułce tartej. Wspomniany sznycel wiedeński jest z kolei przyrządzany tradycyjnie z cielęciny, panieruje się go podobnie jak kotlet schabowy, a serwuje z plasterkiem cytryny (i bardzo często – z sałatką ziemniaczaną).
Innym popularnym przepisem jest kotlet de volaille, z mięsa drobiowego, panierowany i smażony w głębokim tłuszczu lub na maśle. Należy do kotletów nadziewanych i oryginalnie w rozbitą pierś kurczaka (lub indyka) zawijało się masło z dodatkiem ziół i czasami czosnku. Z czasem na wzór tego dania zaczęto przygotowywać kotlety drobiowe z innym nadzieniem, szczególną popularność zdobyła wersja drobiowa nadziewana żółtym serem, który pod wpływem smażenia rozpuszcza się. A jeśli chodzi o ser, to interesującą odmianą jest także przepis na kotlet rzymski, który w ogóle nie zawiera mięsa, jest natomiast grubym plastrem żółtego sera smażonym w panierce.
Przepisów na kotlety jest bardzo dużo, to grupa potraw, która daje wiele możliwości i szybko się nie znudzi. Sprawdźcie nasze propozycje, by przekonać się, że kotlety mają wiele do zaoferowania i warto je przygotowywać.